Nyheter

Enklere tilpasning av isolasjon – også rundt oppstikk og søyler

Stående og håndholdte verktøy for ren og enkel tilpasning av isopor. Kommer snart til en byggeplass nær deg. 

En annen artikkel handler om HWS Cutter, et enkelt og mobilt verktøy for kutting og tilpasning av isoporplater.

HWS Cutter. Skjærer EPS og XPS med varm tråd.
HWS Cutter. Skjærer EPS og XPS med varm tråd.

Det er en slags stående kutterigg, for rette og lange kutt i EPS og XPS. Platene kuttes med varm tråd, med helt rette snitt og uten det minste bøss.

Kutteriggen kommer fra estlandske Hot Wire Systems, og tas inn til Norge av Gustavsen AS.

Håndholdt isoporkutter til oppstikk og søyler

– Jo, fint det der. Men rette kutt er den minste utfordringen. Det er røroppstikk, søylepunkter og sånt som er den virkelige utfordringen. Bajonettsaga blir nok fortsatt med, sier en leser i en kommentar på verktøygruppa på Facebook.

Han har jo et poeng. Og den utfordringen finnes det en løsning på: Håndholdte isoporkuttere fra samme produsent. I flere varianter, faktisk.

Kutter med varme

HWS 250, håndholdt isoporkutter.
HWS 250, håndholdt isoporkutter.

Begge deler bruker strøm til oppvarming av knivbladet/tråden, og kutter isoporen med varme.

Den stående kutteriggen og de håndholdte går nå inn i sortimentet hos Haucon AS, som leverer verktøy, utstyr og materialer til betongentreprenører.

Det er nok ikke lenge før isoporkutterne blir å se på en byggeplass i nærheten.

Jørn Søderholm

Journalist, fotograf og redaktør. Spesialfelt: Bygg, anlegg, praktisk og teknisk journalistikk. Tips eller forslag? Ta kontakt!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button

Adblock!

Bruker du en adblocker? Slå den av, så får du lese videre. (Vi tjener penger på annonser, så du skal slippe å betale for innholdet.) Using an adblocker? Turn it off, then you can read. (Yes, we have income from ads, so you won´t have to pay for the content)