
Nå er Dewalt 54V bajonettsag klar
Dewalt fortsetter utrullingen av maskiner i den nye Flexvolt-serien. Denne kutter stålstendere, armering og rør dagen lang.
Oppdatering 20. november: Se her for en oversikt med sammenligning av tekniske data på de mest aktuelle maskinene på markedet.
Beskjedenhet er ikkeno´ for Dewalt. Ei heller når de presenterer den nye 54V XR Flexvolt bajonettsaga:
“Den optimale bajonettsagen”, kaller de nyheten DCS388.
Kampen mot ledningen
Med den saga tar også Dewalts batteridrevne for alvor kampen opp mot de tyngste, nettdrevne bajonettsagene.
– Det er på byggeplasser med ekstreme forhold og tøffe rivningsmiljøer at bajonettsagen brukes mest. Til nå er det bare strømdrevne bajonettsager som har taklet de tøffeste oppgavene, sier de.
DCS388 på nytt 54V batteri
DCS388 er som du har skjønt drevet av det nye batteriet som leverer opptil 54V.
– Batteriet gjør DCS388 til den eneste oppladbare bajonettsagen på markedet som kan matche ytelsen til en strømdrevet sag. Den er også uslåelig i sin klasse, både når det gjelder slaghastighet og batteritid, sier de.
Det er en frisk påstand. “Best i klassen” er omtrent de samme ordene som Milwaukee bruker om sin nye M18 Fuel Sawzall.
Og de to går da vitterlig i samme klasse…?
Dewalt vs Milwaukee
En kjapp sammenligning av spesifikasjonene på de to:
Slaglengde:
Milwaukee: 28,6 mm
Dewalt: 28,6 mm
Slaghastighet:
Milwaukee: 0-3 000 slag/minutt
Dewalt: 0-3 000 slag/minutt
Vibrasjonsverdi:
Milwaukee: 16,7 m/s2
Dewalt: 12,5 m/s2
Vekt m/batteri:
Milwaukee: 4,0 kg
Dewalt: 3,6 kg
Maks. kuttekapasitet i stål/metall:
Milwaukee: 150 mm
Dewalt: 130 mm
Maks. kuttekapasitet i PVC (rør):
Milwaukee: Ikke oppgitt
Dewalt: 160 mm
Maks. kuttekapasitet i treverk:
Milwaukee: 300 mm
Dewalt: 300 mm
Ved en ren sammenligning av spesifikasjoner er de to nye altså temmelig like. Spriket i vibrasjonsverdier ser ganske stort ut på papiret. Den røde er i spesifikasjoner et hakk vassere i kapasitet på metall, mens Dewalt er en snau halvkilo lettere enn Milwaukeen.
Praktisk betydning?
Hva forskjellen i vibrasjonsverdier betyr i praksis? Aner ikke.
Vektforskjellen på 0,4 kilo kan godt bli merkbar i løpet av en dags arbeid. Men den trenger ikke bety så mye hvis den tyngste er bedre på vektfordeling og balanse. Og det er umulig å si noe om uten å ha prøvd.
Det samme gjelder prestasjoner i praktisk bruk.
Håper å komme tilbake med en sammenligning mellom de to i praktisk bruk snart.
Nye muligheter
Uansett er det ingen tvil om at med nye batteriteknologien som er på vei ut nå i både rødt og gult, så blir allsidigheten betydelig større.
Det åpner for nye bruksområder for bajonettsager uten ledning.
For hele arbeidsdager i fjerne, strømløse utposter av bygge- eller anleggsplassen, så ligger det nå bedre enn noen gang til rette for at du skal kunne kappe grovere stendere i tre eller stål, rør, bord eller andre ting med flere kutt og lengre mellom ladingene enn noen gang.
God på vibrasjonsdemping
Dewalt fokuserer i pressemeldingen veldig på at deres nye sag er god på vibrasjonsdemping.
Den er (i følge pressemeldingen) “velbalansert”, med komfortabelt ergonomisk grep og bakhåndtak.
Håndtakene er formstøpt, og materialet demper vibrasjoner og gir god støtte. Det bidrar til den lave vibrasjonsverdien på 12,5m/s2.
Sagen har integrert LED-belysning og naturligvis verktøysfritt bladbytte.
Sagblader med flere kutt
Som med andre Flexvolt-maskiner har Dewalt også til bajonettsagen laget en serie sagblader spesielt tilpasset denne.
Med betegnelsen “Extreme Runtime” skjønner vi at de er designet for å gi flere kutt enn standardblader. Sagbladene kan også brukes på vanlige 230V-maskiner.
Anbefalt utsalgspris er 7 811. Det er inkl to 54 batterier og lader, men eks mva. Solomaskin prises til 3 839 eks mva.
Det nevnes ikke noe ang drifts kapasitet i tid. Noe jeg så på som mest inntresangt av nyheten. Og jeg vil tro at det er av betydning, siden Milwaukee maskinen har et 18 v batteri mens dewalten har 54v batteri?
Ja, det er absolutt av betydning. Dessverre oppgir ikke produsentene dette. Det ville uansett vært ubrukelig å sammenligne oppgitt brukstid, ettersom forholdene det brukes under er så forskjellige.
Jeg håper å lage en sammenligningstest med disse to, samt de mest aktuelle konkurrentene i nær framtid. Beklager at jeg ikke har mer konkret info for nå.
Jørn / Verktøy 24